מי מה ולמה

שמי אודי תגרי, ואתר זה מציג עבודות שונות שעיצבתי ותכננתי ובמקרים רבים יצרתי בעבודת יד.

הפריטים והמרחבים המתוכננים כאן נועדו לספק פתרונות יעילים לצרכים מעשיים. הם גם מנסים להיות חמימים, מרחיבי דעת, ודינמיים. לא תראו כאן אופנתיות – סם ממכר המרדים את היצירתיות ועל הדרך הורג אותנו משעמום. כן אפשר לראות כאן נסיון לנסח אותה איכות חמקמקה המאפשרת לחומר או מרחב להיות רעננים ורלוונטיים גם היום וגם בעתיד שאינו נראה לעין.

את השראתי אני שואב מכל הבא ליד. חלון יכול להיראות כמו ציור קיר (אה-לה-מונדריאן), גרם המדרגות ייתמך בעמוד מפוסל, חזית ארון קורצת לאפריקה. סיר הוא כיור, מגירה ושתי ידיות הן תרגיל בצבע. חדרי ילדים הם תזכורת חיונית להשקעה המשתלמת בבני אדם נמוכים, ותירוץ נפלא להבעת רוך ואכפתיות באמצעות חומרים, צבעים וקווים.

למהפיכה התעשייתית נזקפות נקודות זכות רבות, אך מגע אישי אינו אחד מהן. בגוף האדם אין זוויות חדות ולא קווים ישרים. הרעיונות שתראו כאן שואפים לייצר סביבת מגורים עם קווים נעימים, מרקמים אוהדים, צבעים מעודדים. ובקצרה, עיצוב שמח ומאיר עיניים.

חלק מהעבודות כאן נעשו מתוך תפיסה אקולוגית ברורה. האתר מציג ייצור בלוק אדמה ושימוש בו לבניית בית אדמה; מערכת לטיהור מים אפורים לשימוש חוזר בהשקייה; ומערכת להסעת חום, להפחתת התלות במזגנים. בנוסף, האתר מדגים מיחזור וחידוש של אביזרים ופריטים כאריחים, דלתות, ועוד: זה גם אקולוגי, וגם מתפקד כשבב זיכרון היסטורי המובנה בחיי האדם והמשפחה.

בסופו של יום, עיצוב טוב עוזר לנו להיפטר מהדעה הקדומה של "לא עושים ככה" ומאחותה הסתומה, "אבל כולם עושים ככה." תהנו.