בניית בית אדמה

שלב 7: קצת בטון, מה לעשות

לאחר הכנת הרפסודה נפרשו מעליה יריעות איטום חד-כיווניות, המעבירות מים כלפי מטה אך אטומות כלפי מעלה. על שכבה זו נוצקה שכבת בטון דליל, "רזה", בעובי סנטימטרים אחדים, שעליה יונחו סבכות ברזל יציקה, ועליהן תבוא יציקת בטון נוספת, עבה, שעליה יונחו השכבות הקרויות "ריצפת הבית".

הסבר קצר על כלכלת איטום: במשך חודשים חיפשתי קבלן איטום שיבצע את העבודה ולא מצאתי, מכל מיני סיבות. במהלך החיפושים והבירורים הבנתי את העבודה, והחלטתי להיות קבלן האיטום של עצמי. רכשתי את היריעות, את הסרט הדביק שבאמצעותו מחברים את היריעות, שכרתי מהקבלן 2 עובדים ליום אחד, וביצענו את העבודה בחצי יום. בחצי היום הזה חסכתי מעל 5,000 ₪. מוסר השכל: העיקר לא לפחד.

נחזור לעניינינו: הגברתן הקרח בחולצה כחולה המכוון את הצינור של המשאבה הוא חסן מַרְעַבּ מטייבה, קבלן השלד של הבית. בעל מקצוע מעולה והגון ומענטש אמיתי – רק דברים טובים אוכל לומר עליו ועל עובדיו. מימינו, בחולצת טריקו לבנה, עומד חוסאם – הבנאי של הבית, המשמש כאן בתפקיד המשולש של יועץ אסטרטגי, טקטיקן בטון ונהג אתון. משמאל לחסן, במגבעת בוקרים מקורית, עומד ג'עבר אבו אַבַּדַאי, אשף פוליטי ופרעקליט צמרת, המשמש כאן בתפקיד דאחקן מצוי וקונדס לעת מצוא.

אני מתעב בטון בכל ליבי, וגם בזמן אמת ידעתי שאפשר להגיע לאותן תוצאות עם אדמה מהודקת (rammed earth), כפי שנעשה במקומות רבים בעולם וגם בחאן המרהיב בערד שתוכנן, איך לא, על ידי אדריכל מצרי, ששכחתי את שמו, אך רצפת הבטון של הבית היתה פשרה של חיי נישואים: וכך היה.