בניית בית אדמה

שלב 26: סיום שלב הטיח

בתצלום: הבית של ננה עם השכבה הרביעית והאחרונה של שליכטה, רגע לפני תחילת התיקונים: למעלה משמאל אפשר להבחין בכתמי רטיבות. אלה התרחשו בשל עודף החרסית בשכבת הטיח הראשונה. כזכור, את המתכון הראשוני לתערובת הטיח הכין הטייח היהודי המפורסם ממצפה ממון, שקיבל לידיו 25,000 ₪ אמיתיים וכעבור שבועיים התחפף עם הכסף והטראומות שצבר במלחמות השולל בלבנון א-ב-ג. עם בוא הגשמים החרסית תפחה – ועם התייבשותה נוצרו בטיח סדקים.

התיקונים כללו קילוף שכבות הטיח עד לשכבה הבעייתית, סיתות השכבה ומריחת שכבות טיח חדשות. תוך כדי עבודה, בבדיקות שקיעה שערכנו לאדמת החמרה ששימשה אותנו (והיינו צריכים לעשות חודש לפני כן), הסתבר שהיא עשירה מאד בחרסית, ובעצם מלכתחילה לא היה צורך להוסיף לתערובת הטיח חרסית (מסוג "ממשית", למי ששואל).

בדיעבד, סיפור הטיח בבית של ננה היה טירונות מזורזת בדיסציפלינות שלומדים באוניברסיטה של החיים: איך לבחור בעלי מקצוע; איך להתמודד עם תחום אמפירי לא מוכר תוך כדי תנועה; ובעיקר: איך לא להירתע מהפחד של הלא-ידוע.

עלות פרוייקט הטיח היתה כ-125,000 ₪ ל-7 שכבות טיח. לאור העובדה שקיבלתי 4 הצעות של קבלני טיח לפי 200,000 ₪ ל-3 שכבות, אפשר להעריך בזהירות שהמעבר לניהול אישי צמוד של הפרוייקט חסך לי לפחות רבע מיליון ₪. המעבר לקבלנות אישית של הטיח גם פינה לי את המימון הדרוש להעסקת סעיד, המַאֶסטרוֹ של המַאלֶג', לטיפול אישי בכל ההיבטים המיוחדים של הטיח והשליכטה בבית. יותר מכל, זה היה שיעור מצויין בחשיבות של פיתוח אי תלות בזולת גם במצבים שנראים מאיימים ואבודים.