בית אדמה

איך לבנות בית אדמה ולהישאר שפוי, נשוי ואפוי

בית זה, שהשלד שלו פלדה וקירותיו בלוק אדמה, הוא בית משפחתי. למה אדמה, אתם שואלים? למה לא?! הרי כמעט כל הבתים שנבנו במהלך ההיסטוריה עד סוף המאה ה-19 נבנו מאדמה. הפנתיאון ברומא, טאג' מאהל, המסגד הנודע בסאמארה, הבתים היפהפיים של חסן פאתחי במצריים, בתי הלבנים האדומות באירופה; ולמעשה, כל מה שנבנה בעולם עד סוף המאה ה-19.

בישראל בונים מבטון. בטון הוא תערובת חול וחצץ המודבקת במלט ומים. מלט הוא חומר מזוהם ויקר, ובלוק מלט מבודד גרוע, פגיע למים, ויציקות מלט פוגעות בברזל. גרוע מכל: בטון אינו מתכלה והוא חומר מת. אז מדוע בונים מבטון? בגלל בורות, תאוות בצע, ועצלנות. בשתי מלים, בנייה בבטון היא פשע אקולוגי.

במשך תקופה ארוכה הרהרתי בפתרונות אחרים של בנייה קלה: על בסיס מכולות ובידוד מבאלות של חציר; בנייה על שלד פלדה קל ובידוד מודרני מעולה (המפ, קלקר, צמר סלעים, ועוד). אבל העדפתי להתגורר בין קירות קירות קשים ועבים, ולכן: אדמה.

ב"בית מאדמה" אין בכוונתי לקופסת בוץ מהרי האטלס הנמסה בגשם הראשון, אלא לבית שנבנה מתערובת עם מייצב, שהוספת מים מחזקת אותה. למשל, המזח שבנו הרומאים בקיסריה? יציקה תת מימית, בת 2000. תערובת כזו. כוונתי לבית מעולה, שנבנה בלב המיינסטרים, בייצור מהיר, יעיל וזול. הטכניקה לא חשובה. אפשר לייצר קירות שלמים בשיטה של אדמה דרוכה (Rammed Earth, השיטה שבה נבנה בית האחים מויאל ברשפון), ואפשר לייצר בלוקים. וכך עשינו. הבית תוכנן בעזרת האדריכלית דבי יעבץ, המהנדס רועי קלע, וקבלן השלד חסן מַרעַב מג'לג'וליה.

הבית הזה הוא ההוכחה שאין שום בעיה לבנות בתים סטנדרטיים מבלוק אדמה אקולוגי, שאינו מזהם בתהליך ייצורו, שהוא טוב יותר מבלוק בטון רגיל בכל פרמטר מדיד, זול יותר, ומתכלה לגמרי בתום השימוש בו.

אז למה לא, בעצם?