בניית בית אדמה

שלב 1: הכנה לרפסודה יבשתית

זו חצר הבית של ננה, בעברה "משק עזר", שטח שנמסר לבעלי המקצוע שהובאו למושב ללמד את ניצולי השואה מאירופה חקלאות מהי. אנחנו החלטנו לשמר את הבית ולצרף לו בית חדש, שייבנה כבית אקולוגי. בעגה הבירוקרטית קוראים לזה "שיפוץ".

אז, בסביבות 2009, תפסתי "אקולוגיה" במונחים של מערכות, חומרים, והיבטים תכנוניים: חומרים מתכלים ולא מזהמים, מערכות לטיהור מים, הטמנת מי גשמים, קירור אוויר והסעת חום, תכנון מבוסס אקלים ומיקרו אקלים, וכו'. אך ככל שהתקדמנו בעבודה, חל שינוי בתפיסה זו, ויותר ויותר חשבתי על אקולוגיה במונחים של צריכה וייצור. עוד על כך בהמשך.

בצילום אנחנו רואים טרקטור מסוג מחפרון עומד בלב השטח שבו יקום הבית. לפני כן, השופל שמשמאל הוציא שכבה של אדמה שחורה שעומקה מטר (בהמשך היא תשמש לייצור לבני אדמה). האדמה שהוצאה תוחלף בשכבת מצעי כורכר מהודקים בעובי מטר, הקרויה "רפסודה"; שכבה זו סופגת את תנודות האדמה שמסביבה ומתחתיה ונעה עמן. בתפקיד זה, היא מחליפה את התשתית המקובלת של כלונסאות בטון וברזל, החודרים לעומק האדמה, ומונעים מהבית לנסוע לחו"ל בלי רשות. לפני הכנת הרפסודה, ייחפרו בחצר התעלות, שיאכלסו את מערכת הסעת החום וברובד גבוה יותר את המערכת להטמנת מי גשמים (ראו בהמשך).

מימין לטרקטור, ליד החפירה, עומד גבר בחולצה כחולה, ואם איני טועה הוא מטיל את מימיו, שבעונה זו של השנה ראויים להיקרא 'צהוביו'.