בניית בית אדמה

שלב 1: הכנה לרפסודה יבשתית

זו חצר הבית של ננה. פעם היא היתה "משק עזר", משק שנמסר לבעלי המקצוע שהובאו למושב ללמד את ניצולי השואה מאירופה חקלאות מהי. אנחנו החלטנו לשמר את הבית ולצרף לו בית חדש. בעגה הבירוקרטית קוראים לזה "שיפוץ".

באותו שלב, בסביבות 2009, תפסתי "אקולוגיה" במונחים של מערכות, חומרים, והיבטים תכנוניים: חומרים מתכלים ולא מזהמים, מערכות לטיהור מים, הטמנת מי גשמים, קירור אוויר והסעת חום, תכנון מבוסס אקלים ומיקרו אקלים, וכו'. אך ככל שהתקדמנו בעבודה, חל שינוי בתפיסה זו, ויותר ויותר חשבתי על אקולוגיה במונחים של צריכה וייצור. עוד על כך בהמשך.

בצילום אנחנו רואים טרקטור מסוג JCB עומד בלב השטח שבו יקום הבית. בשלב הראשון, השופל (משמאל) הוציא שכבה של אדמה שחורה שעומקה מטר (בהמשך היא תשמש לייצור לבני אדמה). בהמשך, האדמה שהוצאה תוחלף בשכבתה של מצעי כורכר מהודקים בעובי מטר, הקרויה "רפסודה"; היא סופגת את תנודות האדמה שמסביבה ומתחתיה ונעה עמן. בתפקיד זה, היא באה במקום התשתית המקובלת של כלונסאות בטון וברזל, החודרים לעומק האדמה, ומונעים מהבית לנסוע לחו"ל בלי רשות. לפני הכנת הרפסודה, ייחפרו בחצר התעלות, שיאכלסו את מערכת הסעת החום וברובד גבוה יותר את המערכת להטמנת מי גשמים (ראו בהמשך).

מימין לטרקטור, ליד החפירה, עומד גבר בחולצה כחולה, ואם איני טועה הוא מטיל את מימיו, שבעונה זו של השנה ראויים להיקרא 'צהוביו'.