אגן ירוק

הדרך הנכונה לחסוך את כל הטיפות

אגן ירוק הוא מסננת ביולוגית לטיהור המים האפורים, שהם כל המים המשומשים בבית פרט למי אסלות. אדם ממוצע בישראל משתמש בכ-150 ליטרים מים ביום, מהם כ-30 ליטרים מי אסלות והשאר מי כיורים, מקלחות, מדיח, מכונת כביסה, ומכונת אספרסו. בחישוב מהיר, משפחה בת חמש נפשות שופכת לביוב כל יום כ-600 ליטר מים בעלי פוטנציאל מיחזור, שהם 18 קוב בחודש, המייצגים חיסכון פוטנציאלי של כ-220 קוב בשנה - הרבה מאד טיפות - של בית אחד, כאן בישראל.

את האגן הירוק שבתמונה תכנן אורי מורן, מומחה לשימוש מושכל במים. באגן ירוק הכוונה לערוגה גדולה - כאן אורכה 4.5 מ' ורוחבה 3 מ'. הערוגה מלאה באבנים שונות שגודלן 2-20 מ"מ, וצומחים בה צמחים כאלה ואחרים. מי הבית מוזרמים לאגן, מחלחלים בין האבנים ובמגע עמן מתפרקים למרכיביהם. הצמחים ניזונים מחומרי פירוק אלה והמים מיטהרים. בצד השני של האגן ניגרים המים המטוהרים לאגן אגירה, נשאבים ומועברים להשקיית עצים, שיחים, דשא.

אגן ירוק לא חייב להיות ערוגה באדמה. בבתי קומות הוא יכול להיות במרפסות. ואפשר לסנן מים באמצעות מסנני פחם אינרטיים, ויש עוד דרכים ושיטות רבות שאינם מצריכים שטח אדמה. הנקודה היא שניהול מים נכון מחייב מיחזור מים במקום צריכתם. אז למה זה כמעט ולא קורה? כי האדם, בניגוד לדעה הרווחת, הוא לא באמת יצור רציונלי, לא כיחיד ולא כקבוצה.

הצילומים הבאים, וההסברים שלצידם, ממחישים בקצרה ובהומור הכרחי את תהליך הקמתו של האגן הירוק.