אגן ירוק

הדרך הנכונה לחסוך את כל הטיפות

אגן ירוק הוא מסננת ביולוגית לטיהור המים האפורים, שהם כל המים המשומשים בבית פרט למי אסלות. אדם ממוצע בישראל משתמש בכ-150 ליטרים מים ביום, מהם כ-30 ליטרים מי אסלות. בחישוב מהיר, משפחה בת חמש נפשות שופכת לביוב כל יום כ-600 ליטר מים בעלי פוטנציאל מיחזור, שהם 18 קוב בחודש, המייצגים חיסכון פוטנציאלי של כ-220 קוב בשנה - הרבה מאד טיפות - של בית אחד ויחיד, כאן בישראל.

את האגן הירוק שבתמונה תכנן אורי מורן, מומחה לשימוש מושכל במים. באגן ירוק הכוונה לערוגה גדולה - כאן אורכה 4.5 מ' ורוחבה 3 מ'. הערוגה מלאה באבנים שונות שגודלן 2-20 מ"מ, וצומחים בה צמחים כאלה ואחרים. מי הבית מוזרמים לאגן, מחלחלים בין האבנים ובמגע עמן ומתפרקים למרכיביהם. הצמחים ניזונים מחומרי פירוק אלה ועל הדרך מטהרים את המים. בצד השני של האגן ניגרים המים המטוהרים לאגן אגירה, נשאבים ומועברים להשקיית עצים, שיחים, דשא.

בפרוייקט זה שימשתי כיזם-קבלן-מנהל-עבודה-ופועל-ראשי (אך לא יחיד). עלותו היתה כ-25,000 ש"ח. היום הוא חוסך אלפי שקלים בשנה ומהווה נכס אקולוגי מרשים: הבית מנצל פעמיים כמעט את כל המים שהוא צורך. ולאחר מכן הם חוזרים אל כדור הארץ כאן, במקום, בלי לערבב אותם עם מי שפכים, לשנע אותם לבריכות טיהור מרוחקות, לטהר אותם, לשנע שוב, וכמובן לממן ולהקים ולתחזק מערכות מיותרות ומשכורות ומסים של מקורבים וחברי מפלגה ובני משפחה ושאר מיותרים... ולבסוף, אני לא חוסך טיפה אלא המון טיפות, והפרס שלי הוא ערוגה יפהפיה ותחושת סיפוק עמוקה על כך שבמדינת ישראל, אזרח פרטי המטהר מים בביתו הוא עבריין בהגדרתו.

הצילומים הבאים, וההסברים שלצידם, ממחישים בקצרה ובהומור הכרחי את תהליך הקמתו של האגן הירוק.