אגן ירוק

שלב 5: תחילת שלב השתילה

הגענו לחלק הכיפי של הסיפור: שתילת הצמחים המטהרים את האגן הירוק.

אוֹרי מורן, שתכנן את האגן, הכין סכימת שתילה שכללה צמחים עם שמות משונים כפונטדריה, סמר מחוייץ, ספלילה ומדד זוחל, ואחרים, קצת יותר מוכרים, כאירוס, אגמון, גומא, עב-קנה מגוון, ועוד. המים באגן מגיעים עד כ-10 ס"מ מתחת לפני השטח, כך שהשתילה נעשית בעומק של כ-15 ס"מ, והיתרון המובהק של האגן שהוא מלא באבנים ולא באדמה, ולכן לא נכנס בוץ מתחת לציפורניים. את הצמחים קניתי במשתלה של בית הספר החקלאי בבאר יעקב (במהלך השנים התוודעתי למשתלות נוספות, טובות אף הן). התהליך עצמו די דומה להשתלת שיער בקרחת המצויה, אבל הצמיחה, חייבים להודות, מרשימה יותר.

באגן עצמו, סחבק, אחרי חודש ללא כובע בשמש אוגוסט, נראה ומרגיש על האש. לפני תחילת השתילה, פרשתי את הצמחים המיועדים לפי הסכימה המתוכננת. השתילה נעשתה בתוך שבבי בזלת לחים בגודל 4X2 מ"מ שהאצבעות מפלחות ביניהם בקלי קלות, צמח אחרי צמח. עשרות כאלה. תענוג. כבר בשעת השתילה, עוד לפני שהאגן התחיל לעבוד, תחושת הסיפוק היתה עמוקה מאד.

למי שתוהה, הבור ברקע הוא קבר החייל האלמוני אלחנדרו קפושקין, הפסבדונים של שמואל אפוננה, מאפיונר יהודי שעשה עליה, נהרג בקרבות הקסטל, ולאחר שבעים שנה הוקע בגדר ריאקציונר לא רלוונטי, שזה כמעט אותו דבר בעצם. משמאל לבור, ערימת קנביס לא ממויין.